Home > Ze świata > Eskalacja konfliktu w Czarnogórze

Eskalacja konfliktu w Czarnogórze

Metropolita Amfiłochiusz, fot. www.mitropolija.com

Prezydent Czarnogóry Milo Đukanović podczas konferencji prasowej zorganizowanej 18 maja poinformował, że nadszedł czas na odnowienie Cerkwi w Czarnogórze, która zjednoczyłaby wszystkich wiernych. Jeżeli Serbska Cerkiew Prawosławna nie wyrazi na to zgody, wtedy państwo utworzy Cerkiew etnicznych Czarnogórców i dołoży wszelkich starań, aby nowa struktura otrzymała powszechne uznanie i status autokefalii. Według prezydenta ustawa „O wolności wyznania i statusie prawnym wspólnot religijnych”, przyjęta przez rząd w nocy z 26 na 27 grudnia 2019 roku, ujawniła wiele bardzo ważnych kwestii. Milo Đukanović po raz kolejny skrytykował Serbską Cerkiew Prawosławną, nazywając ją narzędziem wielkiej serbskiej hegemonii.

Metropolita Czarnogóry i Przymorza Amfiłochiusz (Radović) w odniesieniu do słów i zamiarów prezydenta stwierdził, że obecna władza, która decyduje o losach mieszkańców Czarnogóry, kontynuuje bezbożną drogę prześladowców Chrystusa i ateistów z czasów komunizmu. Stworzenie nowej struktury to dzieło demoniczne. Władyka wyraził nadzieję, że rząd opamięta się i powróci do odwiecznych wartości swojego narodu.

Stanowcze słowa metropolity Amfiłochiusza są związane z agresywną polityką władz wobec kanonicznej Cerkwi w Czarnogórze, którą można zaobserwować w ostatnim roku, a zwłaszcza miesiącu. Wymownym tego potwierdzeniem jest aresztowanie biskupa Joanicjusza i siedmiu kapłanów w Nikšiciu, o czym pisaliśmy tutaj i tutaj. To zdarzenie jeszcze bardziej pogorszyło niezwykle trudne relacje cerkiewno-państwowe w Czarnogórze.

You may also like
Eskalacja konfliktu
Burzenie cerkiewnych obiektów w Czarnogórze
W Bundestagu o Czarnogórze
W Czarnogórze sąd zwolnił z aresztu biskupa Joanicjusza i siedmiu kapłanów

Odpowiedz