Home > Ze świata > Modlitwa nad Nowym Jorkiem

Modlitwa nad Nowym Jorkiem

Manhattan, fot. Andrzej Charyło

Z błogosławieństwa metropolity wschodnioamerykańskiego i nowojorskiego Hilariona (Kaprala), 13 maja, biskup Manhattanu Mikołaj (Olchowski) odbył modlitewny lot z cudotwórczą Kursko-Korzenną Ikoną Matki Bożej nad dzielnicami i przedmieściami Nowego Jorku. Inicjatorami tej szczególnej modlitwy byli wierni, którzy wielokrotnie zwracali się z prośbą w tej sprawie do duchownych i hierarchów. Władyka Mikołaj wyraził nadzieję, że Najświętsza Bogarodzica pomoże nowojorczykom w tym trudnym okresie związanym z pandemią koronawirusa.

Historia słynnej Kursko-Korzennej Ikony Matki Bożej sięga XIII wieku. W 1767 roku przed ikoną miał miejsce cud uzdrowienia młodzieńca Prochora Masznina, czyli św. Serafina z Sarowa. Na początku XX wieku ikona została wywieziona z monasteru w Kursku w Rosji do Konstantynopola, później do Salonik w Grecji, a następnie do stolicy Serbii, Belgradu. W czasie II wojny światowej ikona trafiła do Wiednia, po czym do Monachium w Niemczech. Po pewnym czasie została przewieziona do Genewy w Szwajcarii. Ostatecznie w 1951 roku Kursko-Korzenna Ikona Matki Bożej przybyła do Stanów Zjednoczonych. Od 1957 roku znajduje się w soborze metropolitalnym w Nowym Jorku. W 1966 roku przed tą ikoną w Seatle w stanie Waszyngton podczas modlitwy zmarł św. Jan (Maksymowicz), arcybiskup Szanghaju i San Francisco. Cudotwórcza Ikona Matki Bożej jest szczególnie czczona w Stanach Zjednoczonych, Europie Zachodniej, Rosji i Australii.

Ikona Matki Bożej przebywa stale w soborze metropolitalnym Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej poza granicami Rosji w Nowym Jorku na Manhattanie, gdzie codziennie wznoszone są modlitwy za lekarzy, pracowników medycznych, chorych i za cały świat.

12 maja synod biskupów Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej poza granicami Rosji wezwał parafie i monastery do stopniowego wznawiania normalnego życia liturgicznego z uwzględnieniem zaleceń władz lokalnych danego kraju.

fot. www.synod.com

Odpowiedz