Home > Ze świata > Biblię w całości przetłumaczono na 700 języków

Biblię w całości przetłumaczono na 700 języków

W ciągu ostatnich trzydziestu lat liczba pełnych tłumaczeń Biblii podwoiła się. W 1990 roku istniało 351 przekładów, natomiast w 2020 roku całą Biblię można przeczytać w 700 językach świata. Oznacza to, że około 5,7 miliarda ludzi posiada Biblię w swoim języku – informuje Christian Headlines.

Znaczny wzrost tłumaczeń Biblii w ciągu ostatnich dekad związany jest z postępem w technologii tłumaczeniowej, jak również ze wzrostem poziomu wzajemnej współpracy między autorami przekładów. Rozpowszechnianiem i propagowaniem Biblii zajmuje się 146 krajowych towarzystw biblijnych na całym świecie.

Według Wycliffe Bible Translatons najnowszymi trzema tłumaczeniami Biblii są wersje w językach huichol (język Indian mieszkających w środkowym Meksyku), lomwe (język grupy etnicznej używany w Malawi i Mozambiku), a także igede (język grupy etnicznej w Nigerii).

Przetłumaczenie całej Biblii na nowe języki wymaga wielu lat pracy, gdyż związane jest z licznymi wyzwaniami na różnych płaszczyznach. Teksty biblijne, odzwierciedlające specyficzną kulturę starożytnego Bliskiego Wschodu, niełatwo jest przełożyć na rzeczywistość innych kultur. Pojawiają się także dylematy dotyczące słownictwa teologicznego, gdyż niektóre kluczowe terminy nie istnieją w wielu językach.

Obecnie szacuje się, że około dwa miliardy ludzi, czyli ponad jedna piąta wszystkich żyjących na świecie nadal nie ma całej Biblii w swoim języku.

Andrzej Charyło

fot. autor

Odpowiedz