Home > Z kraju > W grudniowym wydaniu Przeglądu Prawosławnego

W grudniowym wydaniu Przeglądu Prawosławnego

Ukazał się Przegląd Prawosławny z KALENDARZEM na 2021 rok. Po raz pierwszy kalendarz współtworzą najmłodsi artyści – dzieci z klas I – VI. Ich bowiem prace, wyłonione przez jury konkursu na przedstawienie wydarzeń roku liturgicznego, zamieściliśmy na jego stronach.

Niestety mamy wiele pożegnań w grudniowym wydaniu PP. Odszedł metropolita Czarnogóry i Przymorza Amfilochiusz. Cerkiew straciła wielkiego człowieka, biskupa, nauczyciela i wyznawcę. Był wszechstronnie wykształcony. Ale ogromny autorytet zapewniło mu odbudowywanie niemal od podstaw Cerkwi w Czarnogórze – wzniesienie przy nim prawie 600 świątyń (było niepełna 30), działanie ponad 50 monasterów w kraju wielkości jednego polskiego województwa, dochodzenie ze Słowem Bożym do szkół, uniwersytetów, do radia, telewizji, prasy i przede wszystkim obrona Cerkwi przed wrogą jej, bezbożną władzą państwową. Marsze w obronie Cerkwi, w których setki tysięcy ludzi modląc się szło całymi miesiącami przez Czarnogórę – czegoś takiego Europa i świat nie widziały. Ludzie szli i bronili, bo mieli niewzruszonego przywódcę duchowego. O metropolicie piszą ci, którzy go znali – o. Michał Czykwin i Andrea-Anastasija Sandhacker.

Odeszli też nasi duchowni – ojcowie Jan Prokopiuk, znany przede wszystkim jako wykładowca ChAT, Michał Szlaga, proboszcz parafii w Malczycach i Eugeniusz Podgajecki, rezydent parafii Świętej Trójcy w Hajnówce. Piszemy i o Walentynie Bondaruk, zmarłej na covid, prowadzącej grupy czytania Psałterza.

O tworzeniu się nowej wspólnoty parafialnej w Dojlidach Górnych i jej patronie św. Grzegorzu Peradze pisze Natalia Klimuk.

Świętość odtworzona, to o Krzyżu Turowskim, kolejnej świętości odtworzonej na Białorusi po Krzyżu św. Eufrozyny Połockiej.

W monasterze w Supraślu przybywa fresków. Zamieszczamy m.in. diagram, z jakich źródeł finansowania są rekonstruowane sławne malowidła.

Do prawie 140-letniej historii, niezwykle interesującej, parafii w Łodzi sięga Wiletta Wiernicka.

Mnich i oficer, to opowieść o. Geogija Biriukowa z Kaliningradu o najbardziej znanym duchownym, służącym w parafii w Wojnowie o. Aleksandrze Awajewie. A w nim także zapiski metropolity berlińskiego Eulogiusza (Gieorgijewskiego) o niezwykłej gorliwości wiernych z 1927 roku. Zacytujmy choć jedną uwagę – zdumienie, dotyczącą czytania Kanonu św. Andrzeja z Krety:  „Po każdej stichirze trzy pokłony do ziemi. Ponad tysiąc pokłonów do ziemi! Ale oni się do nich przyzwyczaili, biją je, opuszczając ręce tak lekko i zręcznie, jakby piłki od ziemi się odbijały.”

O serbskim misjonarzu w Ameryce, świętym Mardariuszu (Uskokoviciu), zmarłym 85 lat temu 12 grudnia, wybitnym hierarsze, który żył krótko – 46 lat – ale niezwykłe są owoce jego misji, opowiada Andrzej Charyło.

Znaleźć drogę na życie, to artykuł sumowanie życia i dokonań, taki autoportret Piotra Trochanowskiego, po autoportretach profesorów Aleksandra Naumowa, Jerzego Uścinowicza i posła Eugeniusza Czykwina.

Jest nowa cerkiew w Bielsku Podlaskim. Gdzie? o tym w PP.

Do Patras – miasta św. apostoła Andrzeja na Peloponezie prowadzi w swoich podróżach Andrzej Charyło, pokazując między innymi perłę architektury neobizantyńskiej w tym mieście.

O dwóch bolesnych tematach: niebezpieczeństwie rozłamu w cypryjskiej Cerkwi, jako następstwie uznania przez patriarchę Konstantynopola rozłamowej Cerkwi na Ukrainie i o tragedii Ormian, ofiar wojny, toczącej się na naszych oczach (ale niemal nie wspominanej w polskich mediach) w Nagornym Karabachu piszą Andrzej Charyło i Paweł Krysa.

Oprócz tego wiele ciekawych informacji ze świata i Polski.

Anna Radziukiewicz

Odpowiedz