Home > Z kraju > Wielkie serce Pronaru – dar dla szpitala

Wielkie serce Pronaru – dar dla szpitala

Zarząd firmy Pronar podjął decyzję o zakupie i przekazaniu wartego ponad 550 tys. zł, ultranowoczesnego aparatu rentgenowskiego szpitalowi w Hajnówce. Urządzenie zostało zamontowane we wtorek 22 grudnia 2020 roku i będzie nieocenionym wsparciem dla lekarzy przeprowadzających zabiegi na blokach operacyjnych. Uroczyste przekazanie aparatu przez prezesa firmy Sergiusza Martyniuka odbyło się 29 grudnia 2020 w budynku szpitala.

Urządzenie to wyprodukowane przez niemiecką firmę Ziehm posiada ramię w kształcie litery C, które pozwala na wygodny dostęp do stołu operacyjnego. Aparat rentgenowski tego typu wykrywa zmiany o wielkości jednej dziesiątej milimetra. Jest on niezwykle przydatny w leczeniu osób z COVID-19, które mogą mieć zmiany w płucach.

Przedstawiciel producenta sprzętu medycznego Michał Baumgart zauważa, że jest to w Polsce niezwykle rzadko spotykany sprzęt. Tylko kilka placówek na terenie całego kraju wyposażonych jest w tego typu aparaty i są to raczej placówki wojewódzkie lub placówki w randze szpitali uniwersyteckich.

Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hajnówce Grzegorz Tomaszuk podkreśla, że to duże wsparcie.

– Mamy aparat rentgenowski wyposażony w ramię C, ale ma on już jedenaście lat, przez co wymaga napraw. To kosztuje. W czasie pandemii nie stać nas na takie wydatki – przyznaje dyrektor.

Ortopeda dr Mariusz Tomaszuk podkreśla, że nowy sprzęt poprawi też bezpieczeństwo.

– Ekspozycja pacjenta, lekarzy i pielęgniarek na szkodliwe promieniowanie rentgenowskie jest tutaj zminimalizowana. Nasza codzienna praca będzie przyjemniejsza, łatwiejsza i bezpieczniejsza.

Prezes rady właścicieli Pronaru Sergiusz Martyniuk podkreśla, że ze sprzętu skorzystają mieszkańcy regionu, spośród których wielu pracuje w Pronarze.

– Ten podarunek ma na celu pomoc mieszkańcom i szpitalowi – tłumaczy przedsiębiorca.

W hajnowskim szpitalu rocznie wykonuje się około dwóch tysięcy operacji. Co czwarta z nich wymaga zastosowania aparatu rentgenowskiego. Szpital działa na terenie powiatu zamieszkałego przez około 43 tysięcy osób. Jest jedyną placówką, która wykonuje specjalistyczne zabiegi w promieniu stu kilometrów.

Andrzej Piwnik

Odpowiedz