Home > Ze świata > W Izraelu odnaleziono 1500-letnią grecką inskrypcję

W Izraelu odnaleziono 1500-letnią grecką inskrypcję

Na północy Izraela w miejscowości At-Tajjiba, położonej w północno-wschodniej części Doliny Jezreel, pomiędzy współczesnymi miastami Afula i Beit Sze’an, odkopano unikalną tablicę z napisem w starożytnej grece „Chrystus narodzony z Marii”. Inskrypcja znajdowała się niegdyś na wejściu do wspaniałej świątyni, wzniesionej 1500 lat temu, której fundamenty odnaleziono podczas prac wykopaliskowych związanych z rozpoczęciem budowy nowej drogi. Zgodnie z izraelskim prawem każda nowa budowa wymaga szczegółowych badań terenu, które przeprowadzają archeolodzy.

Fundamenty wczesnochrześcijańskiej świątyni wraz z pochodzącą z późniejszego okresu podłogą, ozdobioną mozaikami ze skomplikowanymi geometrycznymi wzorami, znajdują się 12 kilometrów od rzeki Jordan, 15 kilometrów od Nazaretu, 17 kilometrów od brzegu Jeziora Tyberiadzkiego (Galilejskiego) i 90 kilometrów od Jerozolimy.

Walid Atrash, archeolog z Israel Antiquities Authority powiedział: „Istnieje wiele śladów życia chrześcijańskiego w rejonie Doliny Jezreel, ale jest to pierwszy dowód na istnienie świątyni bizantyjskiej w miejscowości At-Tajjiba i stanowi uzupełnienie innych znalezisk świadczących o działalności chrześcijan zamieszkujących ten region”.

Cały napis brzmi: „Chrystus zrodzony z Maryi. Dzieło najbardziej bogobojnego i pobożnego biskupa Teodozjusza i nieszczęśliwego Tomasza zostało zbudowane od podstaw. Kto wchodzi, powinien się za nich modlić”. Imię Teodozjusza, arcybiskupa metropolii Beit She’an, do której należała Taiba w V wieku, pomogło archeologom ustalić datę pochodzenia odkrytego kamienia.

Andrzej Charyło

fot. Tzachi Lang, Israel Antiquities Authority

Odpowiedz