Home > Ze świata > „Człowiek Boży” już w rosyjskich kinach

„Człowiek Boży” już w rosyjskich kinach

Na ekrany rosyjskich kin wszedł film „Człowiek Boży” poświęcony św. Nektariuszowi z Eginy, jednemu z najbardziej czczonych świętych w Grecji. Jego premiera odbyła się 14 października br., pokaz prasowy cztery dni wcześniej.

W postać świętego wcielił się popularny grecki aktor Aris Serventalis, obok niego wystąpili także rosyjski aktor Aleksandr Pietrow (dwukrotny laureat nagrody „Złoty orzeł”) i gwiazda amerykańskiego kina Mickey Rourke (zdobywca Złotego Globu i nagrody BAFTA). Reżyserem filmu jest Amerykanka serbskiego pochodzenia – Elena Popovic.

W trakcie przygotowań do zdjęć Aris Serventalis, zapoznał się z pracami i listami Świętego, które pomogły mu zrozumieć bohatera. „Starałem się wskazać jego drogę jako przykład do naśladowania. Starałem się przekazać jak mimo wszystkich trudności, Św. Nektariusz całe życie wierzył w Opatrzność Bożą i jak z jej pomocą otrzymywał siły, doznawał oświecenia i pomagał ludziom. W tym czasie stał mi się niezwykle bliski – to tak jak nagle zyskać przyjaciela i poczuć, że wasza więź jest wieczna. Po zapoznaniu się z jego żywotem, zobaczyłem jak człowiek nie boi się nieszczęść, jedynie pomnaża swoją wiarę w Boga, nie zmienia swego dobrego stosunku do ludzi, chociaż wielu pragnie go zniszczyć”.

Muzykę do filmu skomponował Polak, Zbigniew Preisner.

Ałła Matreńczyk

fot. www.ridus.ru