Home > Ze świata > Jubileusz Dostojewskiego w Watykanie

Jubileusz Dostojewskiego w Watykanie

Uroczystości poświęcone 200 – leciu urodzin Fiodora Dostojewskiego, wielkiego rosyjskiego pisarza i myśliciela, nazywanego też apostołem i prorokiem, odbyły się w Watykanie.

– To pierwsze tego rodzaju wydarzenie, które podkreśla znaczenie kulturowych więzi Rosji i Watykanu – podkreślił ambasador Rosji w Watykanie Aleksandr Awdiejew.

W uroczystościach wziął udział watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin, czołowi watykańscy teologowie.

– Bohaterowie Dostojewskiego to coś więcej niż tylko genialna kreacja artystyczna i literacka – powiedział kardynał Pietro Parolin. Wczoraj i dzisiaj świadczą o pięknie i przemożnej mocy wiary chrześcijańskiej: wiary skrzywdzonych i poniżonych, prześladowanych i najgorszych, tych, którzy poznali otchłanie dobra i zła.

Watykański sekretarz stanu przypomniał, że papież Franciszek często odwołuje się do Dostojewskiego, podkreślając, że pisarz ten „dogłębnie potrafił odczytać ludzką duszę” i ukazał „moc jedynej prawdziwej miłości, miłości Chrystusa, która daje zranionej ludzkości to, czego jej potrzeba”.

Podczas uroczystości dokonano prezentacji książki z włoskimi tłumaczeniami trzech esejów filozofa i publicysty Władimira Sołowiowa (1853 – 1900) o Dostojewskim, które zostały napisane po śmierci pisarza, w latach 1881 – 1883. Książka ze wstępem metropolity Hilariona wyszła w ramach publikacji rzymskiej akademii Sapientia et Scientia, założonej w 1993 roku, jako stowarzyszenie Sofija, a przemianowanej na akademię w 2010.

Przewodniczącym naukowego komitetu Akademii był współczesny rosyjski filolog i myśliciel Siergiej Awerincew (1937 – 2004). I to jemu, na początku grudnia, będzie poświęcona kolejna, organizowana z Watykanem konferencja.

Ałła Matreńczyk

fot. historyrussia.org