Home > Ze świata > Rumunia: wyświęcono kielię i źródełko starca Cleopy (Ilie)

Rumunia: wyświęcono kielię i źródełko starca Cleopy (Ilie)

2 grudnia w archidiecezji Suczawy i Radowców wyświęcono kielię starca Cleopy ( Ilie, 1912 – 1998) i znajdujące się nieopodal źródełko, oddając w ten sposób cześć jednemu z największych rumuńskich duchowych autorytetów, który ma zostać kanonizowany w 2025 roku.

Kielia w górach Stanisoara, zrekonstruowana w 2015 roku z inicjatywy miejscowych wiernych, znajduje się w miejscu, gdzie starzec ukrywał się przed prześladowaniami bezbożnego reżimu komunistycznego, podała Basilica News Agency.

Starzec Cleopa, jeden z najbardziej lubianych i czczonych ojców duchowych w Rumunii, podlegał nieustannym szykanom ze strony władz. Spędził wiele lat w niemal całkowitym odosobnieniu, nieustannie modląc się za cierpiących Rumunów i cały świat. W latach pięćdziesiątych musiał schronić się w Górach Stanisoara.

Obrzędu poświęcenia kielii dokonał biskup Damaskin (Łukjan), wikariusz archidiecezji Suczawy i Radowców Uroczystość rozpoczęła się od Liturgii w cerkwi św. św. Archaniołów Michała i Gabriela we wsi Vadu Negrilesei.
Po odrestaurowaniu kielii, z inicjatywy miejscowego proboszcza uporządkowano cały teren, ustawiono krzyże i drogowskazy.
25 lutego 2021 r. na posiedzeniu Świątobliwego Synodu Rumuńskiej Cerkwi Prawosławnej podjęto decyzję o rozpoczęciu procesu przygotowań do kanonizacji szeregu starców, ascetów, męczenników, spowiedników i misjonarzy, także tych, którzy ucierpieli z rąk władzy komunistycznej.
Ich kanonizacja ma odbyć się w 2025 roku podczas obchodów 140 rocznicy autokefalii i 100 rocznicy powstania rumuńskiego patriarchatu.

Ałła Matreńczyk

fot. pravoslavie.ru