Home > Artykuł > Najnowszy numer > Nie wyrzeknę się swojej wiary

Nie wyrzeknę się swojej wiary

Już niecały miesiąc dzieli nas od procesu, na jaki czeka niemal cała Finlandia i wielu chrześcijan na całym świecie.

24 stycznia przed sądem okręgowym w Helsinkach stanie 61-letnia Päivi Räsänen, posłanka do fińskiego parlamentu, była minister spraw wewnętrznych Finlandii, przewodnicząca Partii Chrześcijańskich Demokratów (2004-2015), doktor medycyny, matka pięciorga dzieci i żona luterańskiego pastora. Za publiczne wypowiadanie chrześcijańskich przekonań i prezentowanie tradycyjnych poglądów na homoseksualizm grożą jej dwa lata więzienia lub grzywna. To bezprecedensowa sprawa w Finlandii – opisywała prasa.

„Wcześniej w kraju nie zdarzało się, aby na sali sądowej ważone były przeciwko sobie – wolność wyznających religię chrześcijańską oraz znamiona przestępstwa z nienawiści” – komentował największy fiński dziennik „Helsingin Sanomat”.

Według organizacji praw człowieka ADF International, policyjne śledztwo w sprawie Räsänen rozpoczęło się w czerwcu 2019 roku, kiedy skrytykowała kierownictwo swego ewangelicko-luterańskiego Kościoła za oficjalne wspieranie i finansowanie LGBT-owskiej parady dumy (w Polsce nazywaną paradą równości) w Helsinkach, a także zamieściła na swoim Twitterze zdjęcie fragmentu listu świętego apostoła Pawła do Rzymian, w którym wyłożona jest chrześcijańska nauka o związkach homoseksualnych.

Wcześniej informowano, że prokurator generalna Finlandii Raija Toiviainen postanowiła wszcząć trzy sprawy karne przeciwko Räsänen. Oskarża się ją o „podżeganie do nienawiści wobec części społeczeństwa” po pierwsze za jej Twittery rzekomo obrażające uczucia mniejszości seksualnych, po drugie za upublicznienie przekonań religijnych na antenie Państwowej Telewizji i Radia Finlandii w 2019 roku, kiedy poinformowała, że homoseksualizm jest sprzeczny z Bożym zamysłem wobec człowieka i po trzecie za nazwanie w swojej broszurze z 2004 roku „Bóg stworzył mężczyznę i kobietę” związków osób tej samej płci „anomalią seksualną”.

– Ze spokojnym sercem oczekuję procesu i jestem przekonana, że Finlandia będzie szanować wolność słowa i wyznania, zapisaną w konstytucji i konwencjach międzynarodowych – powiedziała Räsänen. – Nie zrezygnuję ze swoich przekonań opartych na Biblii, a w razie potrzeby jestem gotowa bronić prawa do wolności słowa i wyznania we wszystkich sądach. Nie mogę się zgodzić, że wyrażanie przekonań religijnych może prowadzić do pozbawienia wolności. Będę bronić prawa do wyznawania mojej wiary, aby nikt inny nie był pozbawiony prawa do wolności słowa i religii.

Räsänen dodała, że jeśli pierwsi chrześcijanie nie wyrzekali się swojej wiary, kiedy byli rzucani lwom, to ona tym bardziej nie uczyni tego w sądzie cywilnym.

Räsänen konsekwentnie sprzeciwia się aborcji, przedmałżeńskiemu współżyciu i feminizmowi.

Wielokrotnie opowiadała się za tym, że Biblia powinna mieć większe znaczenie niż ustawodawstwo i że chrześcijańscy uchodźcy powinni mieć pierwszeństwo przed muzułmanami.

Przypomnijmy, że w Finlandii w 2017 roku zostały zalegalizowane „małżeństwa osób tej samej płci”.

W połowie listopada 2021 roku Chrześcijański Międzywyznaniowy Komitet Doradczy, w skład którego wchodzi Rosyjski Kościół Prawosławny i inne wyznania chrześcijańskie w Rosji, wydał oświadczenie w obronie Räsänen i wszystkich chrześcijan, którzy opowiadają się za prawdą Ewangelii.

„Wierni Biblii chrześcijanie uważają homoseksualizm za grzech. Jednocześnie są wezwani do tego, by nie potępiać osób o skłonnościach homoseksualnych, ale wręcz przeciwnie, zadbać o każdą taką osobę i pomagać jej znaleźć drogę do pokajanija i uzdrowienia… Wspieramy tych chrześcijan, którzy pomimo coraz silniejszego liberalizmu są wierni tradycyjnym zasadom swojej wiary i nie odmawiają obrony biblijnych wartości moralnych” – czytamy w oświadczeniu.

Według amerykańskich mediów międzynarodowa konserwatywna organizacja Non-Profit Citizengo, założona w 2013 roku w Madrycie, wysłała do prokuratury w Helsinkach petycję w obronie Räsänen, którą podpisało ponad dwieście tysięcy osób na całym świecie. Na nazwisko prokurator generalnej wpłynęły setki listów w języku angielskim, węgierskim, holenderskim, hiszpańskim, włoskim, niemieckim, polskim, portugalskim, rosyjskim, słowackim, fińskim i francuskim.

Główne przesłanie listów i petycji jest następujące: „Nie wymierzaj Päivi Räsänen kary więzienia za wypowiadanie chrześcijańskich przekonań!”.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w e-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

na podstawie pravoslavie.ru

Ałła Matreńczyk

fot. verkkouutiset.fi