Home > Artykuł > Najnowszy numer > Prawosławie na świecie

Bośnia i Hercegowina

Bezczeszczenie prawoslawnych cmentarzy

W regionach z przewagą ludności bośniackiej nieznani wandale, za przyzwoleniem władz, bezczeszczą i niszczą obiekty prawosławne. W nocy z 9 na 10 lipca w Mostarze zbezczeszczono cmentarz prawosławny w dzielnicy Vichoviczi.

Na murach nieznani sprawcy wypisali groźby pod adresem Serbów i symbole chorwackich ustaszów, na przykład cytat: „Serbska rodzina składająca się z trzynastu osób. Masowy grób został już wykopany. Rzucam granat – dwanaście zgonów, a ostatniego ocalałego dźgam widłami”, „My Chorwaci nie pijemy wina, tylko krew czetników z Knina!”. Podpis: „Chorwacka Republika Hercego-Bośnia”.

Nieznani sprawcy namalowali na bramie cmentarza graffiti „Rzeźnicy Maksa”. Jest to symbol zwolenników ustaszów generała Vekoslava Luburicia pseudonim Maks, kata antyfaszystów i komendanta obozów koncentracyjnych w Jasenovac i Stara Gradishka, w których przetrzymywani byli Serbowie, Żydzi i Cyganie.

Mieszkający w Vichoviczi Serbowie poinformowali, że obawiają się o swoje bezpieczeństwo. – Najpierw zbezczeszczono cmentarz, potem zostawiono takie wiadomości. Są one adresowane nie do zmarłych Serbów, ale do nas, tu żyjących. Wyraźnie jest napisane, że Serbów trzeba wyrżnąć – powiedział jeden z nich.

O. Neboisza Radić zgłosił incydent na policję, na miejsce zdarzenia przybyli współpracownicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych kantonu Hercegowina-Neretwa.

To bardzo poważna sytuacja i nie wiem, jak uspokoić mieszkańców narodowości serbskiej – powiedział duchowny. Przypomniał, że na memorialnym Cmentarzu Partyzantów w Mostarze zostało niedawno zniszczonych około siedmiuset kamiennych tablic na serbskich grobach.

Przewodniczący Komitetu Obrony Praw Serbów w Bośni i Hercegowinie Djordje Radanović podkreślił, że na terenie Federacji Bośni i Hercegowiny cmentarze prawosławne są nieustannie bezczeszczone. – Tu, gdzie przed wojną 1992-1995 mieszkało 542 000 Serbów, sprofanowano albo zniszczono 1100 cmentarzy prawosławnych – powiedział. Niemal na każdym takim cmentarzu można zobaczyć uszkodzone groby i połamane, zabrudzone lub całkowicie zniszczone nagrobki. Wiele grobów kryje się pod górami śmieci i celowo tam wyrzucanych zwłok zwierząt.

Radanović wskazał również na liczne przypadki niszczenia kaplic prawosławnych i cerkwi, niektórych splądrowanych, a innych podpalonych na obszarach zamieszkanych głównie przez ludność bośniacką. Władze zmieniły też około tysiąc osiemset toponimów związanych z Serbami, np. we wsi Mitrovo Brdo w centralnym kantonie Bośni.

Bułgaria

Ruiny cerkwi z V wieku

W lesie nieopodal wsi Swezen w płowdiwskiej obłasti odnaleziono ruiny starożytnej cerkwi. „Cerkiew znajduje się w głębi lasu, ukryta przed ludzkimi oczami, ale nie przed poszukiwaczami skarbów. Przypadkiem odnalazł ją leśnik, który oznaczał drzewa – poinformowała bułgarska telewizja. Na wieść o tym mer najbliższego miasta natychmiast wezwał archeologów, którzy wstępnie datowali znalezisko na początek V wieku. Świątynia o wymiarach 11 na 6 metrów została zbudowana z bitego kamienia i gliny. Dobrze widoczna jest absyda – poszukiwacze skarbów natrafili na dachówkę i podłogę z cegły. Po zakończeniu prac ruiny cerkwi zostaną naniesione na lokalną mapę turystyczną.

Brazylia

Najstarsza cerkiew prawosławna Brazylii w ogniu

Został tylko ołtarz – powiedział o. Paisjusz Diaz, duchowny cerkwi Zwiastowania Bogarodzicy patriarchatu antiocheńskeigo w San Paulo po tym, jak pożar, który wybuchł w sąsiednim budynku, objął także świątynię. – Ponieśliśmy nie tylko straty materialne, utraciliśmy także część historii – dodał portalowi g1.globo.com.

Cerkiew Zwiastowania, zbudowana dla syryjsko-libańskiej wspólnoty, jest najstarszą prawosławną świątynią w Brazylii. Wyświęcono ją w 1904 roku. Zdaniem o. Paisjusza, ogień zniszczył ponad osiemdziesiąt procent budynku. Niektóre ikony udało się zdjąć i wynieść, szaty liturgiczne spłonęły w całości.

Pożar wybuchł w sąsiednim dziesięciopiętrowym centrum handlowym. Potem przerzucił się na sześciopiętrowe centrum handlowe, należące do Antiocheńskiej Cerkwi Prawosławnej niszcząc sklep na pierwszym piętrze. Dwóch strażaków doznało poparzeń.

Przyczyna zaprószenia ognia nie jest znana. W San Paulo istnieje też parafia Zwiastowania Bogurodzicy należąca do ruskiej Cerkwi.

Egipt

Niezadowolenie patriarchatu aleksandryjskiego

Patriarcha aleksandryjski i całej Afryki Teodor poinformował, że jest rozczarowany i niemile zaskoczony współpracą między Koptyjską i Ruską Cerkwią Prawosławną, poinformowała służba prasowa patriarchatu. Powodem rozgoryczenia jest fakt przekazania na potrzeby ruskiej Cerkwi świątyni na przedmieściach Kairu. W liście do zwierzchnika Cerkwi koptyjskiej patriarcha Aleksandrii przypomniał, że „Ruska Cerkiew dla własnych egoistycznych celów, jednostronnie odrzuca każdą Cerkiew prawosławną, która uznała autokefalię Prawosławnej Cerkwi Ukrainy”.

Patriarcha podkreślił, że ruska Cerkiew „wtargnęła” na terytorium Afryki, „starając się w rewanżu wszelkimi możliwymi sposobami przekupić duchowieństwo i wspólnoty parafialne” i przypomniał, że Cerkiew aleksandryjska wspierała Cerkiew koptyjską w najtrudniejszych chwilach i zawsze liczyła na wzajemność.

Izrael

Apel o ochronę chrześcijańskiego dziedzictwa Ziemi Świętej

Patriarcha jerozolimski Teofil III podczas wizyty prezydenta USA Joe’a Bidena w Izraelu zaapelował o amerykańską ochronę chrześcijańskiego dziedzictwa w Ziemi Świętej, zwłaszcza w Jerozolimie, podaje en.jerusalem-patriarchate.info. Stało się to podczas oficjalnego przyjęcia, wydanego przez prezydenta Izraela Izaaka Herzoga w oficjalnej rezydencji.

„Patriarcha Teofil III podkreślił potrzebę aktywnej amerykańskiej interwencji w celu ochrony chrześcijańskiego dziedzictwa i obecności w Ziemi Świętej, zwłaszcza w Jerozolimie, która jest świadkiem bezprecedensowych ataków radykalnych grup izraelskich mających na celu wypędzenie chrześcijan z Jerozolimy” – podała prasa.

Hierarcha mówił o atakach członków tych grup na kościoły, duchowieństwo i wiernych oraz o próbach zajęcia chrześcijańskiego mienia przy głównym wejściu do Bazyliki Grobu Świętego, przy Bramie Jafy i Bramie Nowej.

Patriarcha Teofil III mówił o ucisku muzułmanów i chrześcijan, którym zabrania się odwiedzania kościołów i meczetów, a jako przykład przytoczył działania izraelskiej policji podczas zejścia Świętego Ognia, która nie pozwalała wierzącym dotrzeć do świątyni Grobu Pańskiego. Zauważył, że zachowanie chrześcijańskiej obecności w Ziemi Świętej jest ważnym wyzwaniem humanitarnym i cywilizacyjnym, dodając że utrzymanie status quo jest priorytetem dla wszystkich Kościołów.

Wizerunki starotestamentowych kobiet na mozaikach

Tysiącsześćsetletnie, najwcześniejsze znane nauce wizerunki dwóch postaci kobiecych ze Starego Testamentu zostały niedawno odkryte przez zespół archeologów w starożytnej synagodze w kibucu Hukok w Dolnej Galilei.

Są to przedstawienia biblijnych kobiet z IV-V wieku naszej ery, Deborah i Jael z Księgi Sędziów, twierdzą naukowcy z University of North Carolina w Chapel Hill. Projektem kieruje profesor uniwersytecki Jody Magness, archeolog, orientalista i religioznawca.

Podczas wykopalisk odnaleziono dużą mozaikę podłogową, podzieloną na trzy poziome pasy i przedstawiającą epizod z czwartego rozdziału Księgi Sędziów, kiedy wojska izraelskie pod wodzą prorokini Debory i dowódcy Baraka pokonały armię kananejską pod dowództwem Sysery. Po bitwie Sysera schronił się w namiocie Jael, żony Hebera Kenity. Ta podczas jego snu wbiła pal w jego skroń.

Górna część przedstawia Deborę pod palmą, patrzącą na Baraka. Środkowa nie zachowała się w tak dobrym stanie, ale jasne jest, że przedstawia Syserę w pozycji siedzącej. Na dolnej już martwego, ociekającego krwią.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w e-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

na podst. spzh.news, pravoslavie.ru, church.by

oprac. Ałła Matreńczyk

fot. pravoslavie.ru, spzh.news