Home > Z kraju > Filmowy cykl „Kolorowa Kontemplacja”

Filmowy cykl „Kolorowa Kontemplacja”

Filmowy cykl „Kolorowa Kontemplacja” to podróż po pięciu podlaskich cerkwiach skrywających wyjątkową ikonografię. Jest to najnowsza produkcja serwisu cerkiew.pl, będącego największą stroną internetową o prawosławiu w Polsce. Od 20 lat tworzą go wolontariusze, pasjonaci, ludzie, którym zależy na przekazaniu dalej piękna, mądrości i doświadczenia Cerkwi.

Podstrona dedykowana cyklowi to: cerkiew.pl/kontemplacja

Filmy można również zobaczyć na kanale YouTube serwisu cerkiew.pl:

W cyklu „Kolorowa Kontemplacja” piękne ujęcia o wschodach i zachodach słońca, czy też zbliżenia na nieraz odległe fragmenty sklepień, którym ciężko się przyjrzeć tak po prostu stojąc w cerkwi, snują pewną opowieść. Malownicze kadry przedstawiają wyjątkowy urok pokazywanych obiektów sakralnych.

Motywem przewodnim jest ikonografia. Zadaniem każdego cerkiewnego wnętrza jest przekazanie zebranym, że Królestwo Niebieskie jest już tu na ziemi, jednak uważnie przyglądając się kolorowym kompozycjom, możemy znaleźć również pewne bardziej specyficzne idee i tematy do tytułowej kontemplacji.

Właśnie ukazanie tego przesłania płynącego z różnych programów ikonograficznych wnętrz było celem autorów cyklu. Nie są to bowiem tylko przypadkowe ilustracje, które mają cieszyć oko i stanowić ozdobę ścian i sufitów, ale głęboko przemyślane kompozycje, które przekazują prawdy wiary.

W cyklu możemy zobaczyć: Grabarkę, Gródek, Hajnówkę, Michałowo i Supraśl.

Partnerem cyklu filmów jest Województwo Podlaskie.