Home > Artykuł > Listopad 2023 > Dla najmłodszych

„Pewnego razu w błękitnym niebie żył malutki anioł. Miał śnieżnobiałe ubranko i złote skrzydełka. Codziennie przychodził do Archanioła z jedyną prośbą, by wypuścić go na dół, na ziemię, aby mógł pomagać ludziom, których tak bardzo kochał! – Jesteś jeszcze zbyt mały! – za każdym razem odpowiadał mu główny anioł”. Takimi słowami rozpoczyna się najnowsza książka Wydawnictwa Warszawskiej Metropolii Prawosławnej, skierowana głównie, ale nie tylko, do dzieci… O aniołach, tj. niebiańskich stworzeniach Bożych, niemających swego ciała jak człowiek, lecz przyjmujących ludzką postać, kiedy muszą pojawić się ludziom, również wielu dorosłych wie niewiele. Tym bardziej wskazane jest, aby lekturą tej niedużej, ale bardzo przystępnie napisanej książeczki zainteresowali się wszyscy, bez względu na wiek.

Pewnego dnia, kiedy po raz kolejny bohater zjawił się u Archanioła, w końcu usłyszał to, co tak bardzo chciał usłyszeć: „– Wystarczająco urosłeś. Teraz możesz na cały dzień polecieć na ziemię i jak tylko możesz pomagać ludziom, robiąc dobre uczynki. Jeśli dobrze sobie z tym poradzisz, będziesz mógł zawsze przebywać wśród ludzi”. Co było dalej, tego wręcz nie wypada zdradzać, tym samym zachęcając czytelników do lektury samodzielnej, dla swojego dziecka, wnuka czy prawnuka…

Poza przystępnym tekstem, autorstwa Athiny Dasiou-Giannou, wielkim atutem książki jest jej warstwa graficzna. Piękne ilustracje, przedstawiające ziemskie przygody aniołka, w ikonograficznie kanonicznym duchu wykonała Christina Papatheou-Douligeri. Obie panie są Greczynkami, a oryginalna edycja książki na początku pojawiła się w Grecji. Polskiemu czytelnikowi została udostępniona przez Diakonię Apostolską Greckiej Cerkwi Prawosławnej.

Poza tytułową opowieścią o aniołku w końcowej części książka zawiera ogólne informacje o świecie mocy bezcielesnych i ich hierarchii. To również informacje często przeciętnemu człowiekowi nieznane. Warto i z nimi się zapoznać.

Na zakończenie przytoczmy kilka końcowych akapitów, aby zachęcić do jej nabycia i lektury: „Każdy człowiek ma swego anioła, który jest jego przewodnikiem na drodze do Boga. Aniołowie chronią, bronią, pocieszają i podtrzymują nas przez całe nasze życie. Robią wszystko, co tylko możliwe, dla naszego zbawienia, rozbudzając w nas dobro. Powinniśmy wiedzieć, że każdy anioł ma swój charakter i wyróżnia się wśród innych aniołów. W Cerkwi zastępom anielskim poświęcony jest każdy poniedziałek. Wtedy właśnie w szczególnych modlitwach prosimy ich o obronę i pomoc. Co wieczór, podczas wieczornej modlitwy, prosimy swojego anioła, aby, nie bacząc na nasze grzechy, nie zostawiał nas, lecz za rękę prowadził do zbawienia. Prosimy, aby wybaczył wszystkie zmartwienia spowodowane naszymi błędami i wstawiał się za nas przed Bogiem”.

Książkę można nabyć m.in. w Składzie Metropolitalnym w Warszawie (al. Solidarności 52), siedzibie wydawnictwa (Białystok, ul. św. Mikołaja 5, tel./fax 85-744-36-46, wydawnictwo@orthodox.pl), Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku, sklepiku Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Białymstoku i poprzez internet za pośrednictwem strony www.sklep.cerkiew.pl.

Jarosław Charkiewicz

Athina Dasiou-Giannou, Opowieść o aniołku, przekł. Dorota Sienkiewicz-Charkiewicz, Warszawska Metropolia Prawosławna, Warszawa 2023, ss. 24.