Home > Z kraju > Radio Orthodoxia rozszerza zasięg

Radio Orthodoxia rozszerza zasięg

Radio Orthodoxia to pierwsza w Polsce prawosławna rozgłośnia radiowa, która stanowi wyodrębnioną organizacyjnie jednostkę diecezji białostocko-gdańskiej. Jej głównym celem są szeroko rozumiane działania ewangelizacyjne. Według statutu emitowane audycje mają kształtować chrześcijańską wrażliwość na problemy człowieka i ludzkiej społeczności zgodnie z nauką Cerkwi prawosławnej. Cel realizowany jest w szczególności poprzez publicystykę religijną, społeczną i kulturalną, transmisję nabożeństw, programy muzyczne. Radia Orthodoxia można słuchać w Białymstoku i okolicach na częstotliwości 102.7 FM, w Bielsku Podlaskim na 98.7 FM, w Siemiatyczach na 92.5 FM, w Sokółce na 91.3 FM, a także od końca 2023 roku w Gródku na 97.2 FM.

Uroczystość z okazji uruchomienia nowej stacji nadawczej odbyła się 26 listopada w cerkwi Narodzenia Bogarodzicy w Gródku. Arcybiskup białostocki i gdański Jakub wraz z licznie przybyłym duchowieństwem sprawował molebien na początek wszelkiego dobrego dzieła, po zakończeniu którego przybliżył historię Radia Orthodoxia. Hierarcha przypomniał, że starania o uruchomienie nowego pasma i instalację nadajnika w Gródku podjęto w 2017 roku. Wystąpiono wówczas z pierwszym pismem do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Ostatecznie w 2023 roku udało się zrealizować plany i uzyskać niezbędne zgody, także ze strony władz państw ościennych. Nowy nadajnik został umieszczony na dzwonnicy świątyni parafialnej i swoim zasięgiem obejmuje Gródek oraz okoliczne miejscowości we wschodniej części województwa podlaskiego. Arcybiskup podziękował wszystkim ofiarodawcom, dzięki którym możliwa jest działalność diecezjalnego radia.

Podczas wspólnej modlitwy w świątyni byli obecni m.in: biskup supraski Andrzej, radny sejmiku województwa podlaskiego Sławomir Nazaruk, wójt gminy Gródek Wiesław Kulesza, konsul honorowy Serbii w Białymstoku Jarosław Antychowicz, wieloletni prezes zarządu Radia Białystok Jan Smyk, prezes fundacji Kan Vision Joanna Filas Kaczan, prezes fundacji Oikonomos Magdalena Żdanuk, a także redakcje radiowe z Białegostoku, Bielska Podlaskiego i Siemiatycz.

Arcybiskup Jakub podziękował dyrektorowi radia, o. Mateuszowi Kiczce, oraz wszystkim współpracownikom za ich trud i zaangażowanie w działalność rozgłośni. Hierarcha skierował słowa szczególnego uznania do generał policji dr Ireny Doroszkiewicz i dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku prof. Jana Kochanowicza, którzy prowadzą audycje cieszące się dużą popularnością. Hierarcha wręczył listy pochwalne osobom zasłużonym dla radia, wśród których znaleźli się Ewa Bartoszuk, Paulina Bojarska, Marta Godun, Dawid Jakubowski, Dariusz Kazimierowicz, Jakub Kiczko, Katarzyna Kiczko, Jan Kochanowicz, Gabriela Nowaszewska, Alina Wawrzeniuk.

Program Radia Orthodoxia jest adresowany do szerokiego grona słuchaczy. Audycje o charakterze religijno-społecznym mają za zadanie zwiększenie świadomości religijnej wśród prawosławnej społeczności, a także propagowanie chrześcijańskich wartości. W radiu czytane i wyjaśniane jest Pismo Święte, transmitowane są nabożeństwa, nadawane są audycje poświęcone prawosławnej teologii oraz zagadnieniom związanym z życiem duchowym współczesnego człowieka. Istotnym elementem przekazu Radia Orthodoxia są również aktualne informacje z życia Cerkwi w Polsce i na świecie oraz relacje z wydarzeń społeczno-kulturalnych.

Andrzej Charyło

fot. autor