Home > Artykuł > Prawosławne kolory Albanii

Prawosławne kolory Albanii

Gdy w 2011 roku nakładem Wydawnictwa Warszawskiej Metropolii Prawosławnej ukazał się album „Kolory Prawosławia. Polska” nikt zapewne nie spodziewał się, że zapoczątkuje on serię wydawniczą, promującą prawosławie na świecie.
Po albumach poświęconych Cerkwi w Polsce, Rosji, Serbii, Gruzji, Rumunii, Bułgarii i na Cyprze pod koniec 2019 roku ukazał się album poświęcony prawosławiu w Albanii, ukazujący odrodzenie tej Cerkwi w istocie z popiołów. Duchowym patronem tego odrodzenia jest arcybiskup Tirany, Durres i całej Albanii Anastazy.

Album opracowano w dwóch wersjach. W jednej teksty napisano po polsku, albańsku i angielsku, w drugiej po grecku. Ponadto czytelnik ma możliwość wyboru pomiędzy czterema różnymi wersjami językowymi okładki. Zdjęcie na okładce przedstawia obchody święta Paschy przed soborem Zmartwychwstania Pańskiego w Tiranie.
Słowo wstępne do albumu napisali dwaj zwierzchnicy Cerkwi prawosławnej – polskie metropolita Sawa, albanskiej arcybiskup Anastazy. Metropolita Sawa napisał: „Album przybliża bogate dziedzictwo religijne prawosławia w Albanii, jego nabożeństwa, architekturę, duchowość, ludzi. Cerkiew w tym kraju ma wielowiekowe tradycje, sięgające czasów Cesarstwa Bizantyńskiego. (…) Od kilku lat zauważany jest nieustanny wzrost liczby naszych turystów odwiedzających ten kraj. Mam nadzieję, że odradzające się albańskie prawosławie i gościnność prawosławnych Albańczyków staną się niebawem udziałem polskich grup pielgrzymkowych”.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Jarosław Charkiewicz

Kolory Prawosławia. Albania, Ngjyrat e Orthodhoksise.  Shqiperia, Colours of Orthodoxy. Albania, Краски Православия. Албания, Χρωματα Ορθοδοξίας. Αλβανία, Warszawska Metropolia Prawosławna, Warszawa 2019, ss. 176.

You may also like
Żywe kolory prawosławia w Albanii
Piękno, prawda i miłość

Odpowiedz