Home > Z kraju > Nasz redakcyjny przyjaciel Jerzy Uścinowicz otrzymał nominację profesorską

Nasz redakcyjny przyjaciel Jerzy Uścinowicz otrzymał nominację profesorską

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda postanowieniem z dnia 6 kwietnia 2021 roku przyznał Jerzemu Uścinowiczowi tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych.

Profesor Jerzy Uścinowicz to specjalista w zakresie architektury użyteczności publicznej, architektury kultur lokalnych, architektury i sztuki sakralnej, sztuki monumentalnej oraz ochrony i konserwacji zabytków. Jest kierownikiem Zakładu Architektury Kultur Lokalnych na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej, członkiem Komitetu Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk oraz członkiem Polskiej Komisji Akredytacyjnej (Zespół Nauk Technicznych).

Za swoją działalność naukową i twórczą wyróżniany był m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nagrodą indywidualną ministra edukacji narodowej, nagrodą ministra spraw wewnętrznych i administracji, nagrodą św. Brata Alberta oraz nagrodą im. Księcia Konstantego Ostrogskiego, przyznawaną przez kapitułę, złożoną z redaktorów i przyjaciół „Przeglądu Prawosławnego”.

Jest autorem projektów m.in. cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku, cerkwi św. Jerzego w Białymstoku, cerkwi Opieki Matki Bożej w Bielsku Podlaskim, kaplicy Świętej Trójcy przy Policealnym Studium Ikonograficznym w Bielsku Podlaskim.

Ostatnio prof. Jerzy Uścinowicz został powołany przez Organizację Narodów Zjednoczonych ONZ i UNESCO oraz Międzynarodową Unię Architektów UIA, na eksperta i jurora ds. architektury miejsc duchowych oraz ochrony dziedzictwa kulturowego w prestiżowym konkursie architektonicznym dotyczącym rekonstrukcji unikatowego zespołu religijnego i kulturowego w Iraku. Wśród jurorów tego konkursu znaleźli się wybitni architekci z Arabii Saudyjskiej, Bangladeszu, Chin, Egiptu, Emiratów Arabskich, Francji, Hiszpanii, Iraku, Polski i Szwajcarii.

W PP 10/2020 zamieściliśmy relację ze spotkania, podczas którego prof. Jerzy Uścinowicz opowiedział o swojej drodze do osiągniętej pozycji. Dostępna jest tutaj.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Andrzej Charyło

fot. Anna Radziukiewicz

Odpowiedz