Home > Artykuł > Lipiec 2021 > Prezydent na Grabarce i w Zaleszanach

Prezydent na Grabarce i w Zaleszanach

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda złożył 7 czerwca wizytę na Podlasiu. W monasterze św. św. Marty i Marii na Świętej Górze Grabarce został przywitany przez zwierzchnika Cerkwi
w Polsce metropolitę Sawę. Rozmawiał tam na temat problemów, z którymi borykają się na co dzień osoby wyznania prawosławnego. Prezydent odwiedził monasterskie cerkwie Przemienienia Pańskiego i Ikony Matki Bożej Wszystkich Strapionych Radości.

W Zaleszanach w asyście wojskowej prezydent złożył wieniec pod krzyżem upamiętniającym mieszkańców, zamordowanych 29 stycznia 1946 roku przez Pogotowie Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, dowodzone przez Romualda Rajsa „Burego”. W towarzystwie zebranych udał się do Domu Zakonnego św. wielkiej męczennicy Katarzyny i w miejscowej cerkwi pomodlił się przed Zaleszańską Ikoną Matki Bożej. Spotkał się także ze świadkami tragicznych wydarzeń, którym udało się przeżyć pacyfikację wsi, a także z ich potomkami i rodzinami ofiar.

– To miejsce, naznaczone kiedyś cierpieniem i śmiercią Białorusinów mieszkających w Rzeczypospolitej, miejsce, gdzie zginęli ludzie, niewinne kobiety i dzieci. Złożyłem wieniec jako prezydent Rzeczypospolitej pod krzyżem, który upamiętnia ofiary sprzed dziesięcioleci. To ważne jako element oddania szacunku i pamięci. To ważne, abyśmy umieli wspólnie, Polacy i Białorusini – jako wspólnota obywateli Rzeczypospolitej różnych narodowości – oddać hołd tym istotnym aspektom w sensie duchowym – powiedział prezydent.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w e-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Andrzej Charyło

fot. Marek Borawski/KPRP

Odpowiedz