Home > Artykuł > Najnowszy numer > Międzynarodowy konkurs OrthPhoto Awards

Międzynarodowy konkurs OrthPhoto Awards

Cztery i pół tysiąca zdjęć, dotyczących życia Cerkwi, nadesłanych przez 650 fotografów z około 30 krajów oceniało 21-osobowe międzynarodowe jury. Rozstrzygnięto pierwszy konkurs na najlepsze fotografie w siedmiu kategoriach – miejsca, reportaż, ludzie, detal, Covid 19, z archiwum, historie.

Z inicjatywą zorganizowania międzynarodowego konkursu na fotografię, nazwijmy ją prawosławną, wystąpił Aleksander Wasyluk, założyciel strony OrthPhoto. Wsparli go finansowo urząd miasta Białegostoku, marszałek województwa podlaskiego i inni sponsorzy.

10 sierpnia w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku mogła się odbyć gala wręczenia nagród i wyróżnień, w obecności arcybiskupa białostockiego i gdańskiego Jakuba, posła na Sejm Eugeniusza Czykwina, wiceprezydenta Białegostoku Rafała Rudnickiego. Prowadził ją Aleksander Wasyluk. Gala była na żywo transmitowana na różnych platformach, z przekładem na angielski i rosyjski.

Zgromadzeni w CKP – frekwencja dopisała – jak i przed nośnikami elektronicznymi – mogli zobaczyć na ekranie piękne nagrodzone i wyróżnione zdjęcia oraz usłyszeć słowa ich autorów, czas bowiem pandemii nie sprzyja przybyciu nagrodzonych do Białegostoku. Bezpośrednio nagrody odebrali jedynie fotografowie z Polski – Tomasz Mościcki z Warszawy, Tadeusz Żaczek z Białej Podlaskiej i Paweł Tadejko z Białegostoku.  

Arcybiskup Jakub docenił trud zorganizowania tak dużego międzynarodowego konkursu i wysoki poziom nagrodzonych prac. Zauważył, że największe wrażenie zrobiły na nim zdjęcia z czasów pandemii. Prosił jednocześnie, by fotografowie w cerkwi nie nadużywali cierpliwości duchownych i wiernych, „pstrykając” zdjęcia, a tym samym wyprowadzając modlących się ze skupienia.

Wystawa najlepszych prac zawisła na parkanie katedralnej cerkwi św. Mikołaja w Białymstoku. Można ją będzie oglądać przez najbliższy miesiąc.

Nagrodę główną zdobył Vladimir Orlov z Rosji.

W kategoriach – Miejsca: Pierwsze miejsce Gheorghita Epureanu z Rumunii, drugie Tomasz Mościcki z Polski, trzecie Florin Cristescu z Rumunii. Wyróżnienia: Segey Ryzhkov z Ukrainy, Andrei Oleshko z Rosji, Sergei Borisenko z Rosji, Boris Bort z Rosji, Tatjana Lelic z Serbii, Mikhail Kapychka z Białorusi.

Reportaż: Pierwsze miejsce Tomasz Żaczek z Polski, drugie Boris Musić z Czarnogóry, trzecie Władimir Wasiliew z Rosji. Wyróżnienia: Konstantina Kanellopoulou z Grecji, Alina Ilina z Rosji, Evgenia Borsukova-Surikova z Rosji, Denislav Stoychev z Bułgarii, Oktawian Chende z Rumunii.

Ludzie: Pierwsze miejsce Andrey Smolnikov z Rosji, drugie Tomasz Mościcki, trzecie Siergiej Aleksiejew z Rosji. Wyróżnienia: Daniil Naberezhny z Rosji; Waldemar Jundo z Polski.

Detal: Pierwsze miejsce Paweł Tadejko z Polski, drugie Viacheslav Vorobiev z Ukrainy, trzecie Marina Stancevic z Serbii. Wyróżnienie Madalina Cimpoeru z Rumunii.

Covid-19: Pierwsze miejsce Margerita Ivleva z Rosji, drugie Alexandr Kolesnik z Rosji, trzecie Tatiana Rutkovskaya z Rosji. Wyróżnienia: Margarita Tolmacheva z Rosji, Igor Matveev z Białorusi,  Pavlos Antonatos z Grecji.

Z archiwum: Pierwsze miejsce Hadzi Miodrag Miladinovic z Serbii, drugie Gheorghita Epureanu z Rumunii, trzecie Aleksa Stojković z Serbii. Wyróżnienie George Baladakis z Grecji.

Historie: Pierwsze miejsce Gali Tibbon z Izraela, drugie Svetlana Tarasova z Rosji, trzecie Andrei Shapran z Rosji. Wyróżnienie Margerita Ivleva z Rosji.

Najlepszy młody fotograf – Philipp Kharhenko z Rosji.

Nagrodzone fotografie opublikowano na stronie OrthPhoto Awards.

Anna Radziukiewicz