Home > Artykuł > Lipiec 2023 > Sławili Bogarodzicę

Bielszczanie 11 czerwca w sposób szczególny czcili Matkę Bożą w Jej Bielskiej Ikonie. O dziewiątej procesja z Ikoną przeszła z cerkwi Narodzenia Bogarodzicy przy Jagiellońskiej do cerkwi Pokrowy. Uroczystej Liturgii w cerkwi Opieki Matki Bożej przewodniczył arcybiskup bielski Grzegorz i gość z Cerkwi bułgarskiej, metropolita łowecki Gabriel. Po Liturgii, również w krestnym chodzie, przeniesiono ikonę z powrotem na Jagiellońską.

Obaj arcypasterze wysłuchali śpiewu siedmiu chórów sławiących Matkę Bożą podczas siódmej edycji Festiwalu Pod Opieką Bogarodzicy, odbywającego się Bielskim Domu Kultury.

W imieniu organizatora festiwalu, Fundacji Domów Kultury Prawosławnej Diecezji Warszawsko-Bielskiej, gości powitał dyrektor Fundacji o. Jerzy Bogacewicz, proboszcz Preczystieńskiej parafii – obu hierarchów oraz między innymi dziekanów – bielskiego o. Leoncjusza Tofiluka, kleszczelowskiego o. Sławomira Jarocewicza, siemiatyckiego o. Bazylego Litwiniuka, burmistrza miasta Bielsk Podlaski Jarosława Borowskiego, posła Eugeniusza Czykwina, dyrektor biura dziedzictwa narodowego urzędu marszałkowskiego województwa podlaskiego Katarzynę Korycką, konsula Bośni i Hercegowiny Stanisława Łuniewskiego.

Jarosław Borowski przekazał na ręce o. Jerzego Bogacewicza dyplom nagrody burmistrza miasta za działalność kulturalną prowadzoną przez Fundację Domów Kultury Prawosławnej. Nagroda ma wymiar finansowy i w tym roku wpłynął do burmistrza wniosek, by docenić szeroką działalność Fundacji. Prowadzi ona m.in. niepubliczną szkołę, pozostającą pod opieką św. Chirurga Łukasza (Wojno-Jasienieckiego), wspomaga ludzi w potrzebie, organizuje festiwale, pielgrzymki, dba o rozwój chórów parafialnych.

O. Jerzy wskazał na szerokie grono współpracowników organizacji, którzy pracowali na to zaszczytne wyróżnienie.

Zwykle w słowie jest przedstawiana podczas festiwalu historia Bielskiej Ikony Bogarodzicy. Tym razem to pieśń, zaśpiewana przez zespół Kryło z niepublicznej szkoły św. Łukasza, wspomagany przez chór Preczystieńskiej cerkwi w Bielsku, „wyśpiewał” historię Ikony i jej znaczenie dla bielszczan i nie tylko dla nich.

Ten festiwal ludzie lubią i cenią. Za każdym razem wypełniają do ostatniego miejsca dużą salę widowiskową wraz z balkonem nowego pięknego Bielskiego Domu Kultury. Przybywają nawet ci o kulach i na wózkach inwalidzkich, bo kochają Bogarodzicę. Bo pieśń, płynąca z serca, koi ich duszę, wlewa w serce cichą radość. Tak było i teraz. Ale popłynęła ze sceny nie tylko pieśń, także słowo w poezji, w wykonaniu najmłodszych, uczniów początkowych klas szkoły podstawowej. Wystąpili zwycięzcy poetyckiego konkursu deklamacji wierszy o Matce Bożej.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w e-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Anna Radziukiewicz, fot. autorka